Kensé Art & Design

KUNSTEN AT GLEMME SIG SELV
For at komme ind i flowtilstanden må man droppe illusionen om, at vi er adskilt fra helheden. Det er nemlig identifikationen med ego’et, der forhindrer oplevelsen af dyb inspiration. Metoden kræver altså, at man overgiver sig til kreativitetens ukendte sfære.
Hensigten er at fange essensen af indre verdener gennem en blanding af nuancer, former og teksturer. Promtet af emotionelle signaler navigerer jeg gennem et kalejdoskopisk spektrum af muligheder, hvor bevidstheden om lysets og mørkets kontraster guider hvert penselstrøg.
Min proces minder om tidevandet, der stiger og falder, og forløses i endeløs forandring. Uden at vide, hvor rejsen fører hen, fortsætter jeg med at udforske, indtil hvert enkelt værk, når sin naturlige afslutning. Kun for at starte processen igen. Velkommen til min verden.

Skamstrupvej 27A, 4440 Mørkøv
Tlf.: 50902022
E-mail: kenhommel@gmail.com
https://kense.dk

Kensé Art & Design