Galleri ARTGOLD /Søjlegalleriet

Passionen for kunst og glæden ved at undervise har altid fulgt mig. Andres glæde ved at arbejde kreativt, kampen med lærredet, nysgerrigheden over nye teknikker og de uendelige muligheder i håndværket. Det har altid interesseret mig og tricket min inspiration – deraf portrætterne og akrylmalerierne af mennesker.
Mit arbejde som professionel kunstner begyndte tidligt. Familien så det og sørgede for at jeg allerede som 9-årig kom på et børneakademi. Siden fik jeg megen undervisning, men særligt uddannelsen i Gamle Maleteknikker på Skolen for Kunst og Håndværk har præget min kunst. Jeg har lavet mange små forgyldninger med sjove motiver – en fornøjelse at finde et æsel med badehætte! Og har holdt mindst 100 kurser i den teknik, som alle kan have glæde af.
De sidste 15 år har jeg sammen med en kollega arrangeret internationale udstillinger af artmoney (www.artmoneyworldwide.dk) med mange internationale kunstnere repræsenteret, med udstillinger i New York, Berlin, Paris, Haag og i år Odense.
For et par år siden fik jeg skifertaget fra Galten Kirke, da de skulle skiftes. 500 mill. år fra en mine i Wales, 140 år som tag og nu i mit atelier, med sjove dyr og andet godt.
Søjlegalleriet ligger i min baghave med udsigt over marken. Hundestien begynder lige der. Kom glad og drik en kop kaffe – jeg giver lidt til den søde tand.

Byager 9, 4330 Hvalsø
Tlf.: 60137504
E-mail: amlehrskov@gmail.com
https://www.amlehrskov.dk/

Galleri ARTGOLD /Søjlegalleriet